Wody okręg PZW Poznań w najbliższej okolicy koła nr 181 we Wschowie udostępnione do wędkowania.
Jezioro Dąbie - jezioro położone na terenie gminy Wschowa, powiat wschowski, województwo lubuskie
Wygnańczyce
Żeremie bobrów
Pomiędzy dwoma miejscowościami Wygnańczyce a Starym Strączem, przy drodze wojewódzkiej nr 278 łączącej Wschowę ze Sławą, płynie kanał Lipiec. Przecina on drogę tuż za wiaduktem kolejowym, jadąc ze Wschowy. Po prawej stronie widać Jezioro Dąbie o powierzchni 13,5
6 ha, do którego ten kanał wpada, i dalej płynie w kierunku Jeziora Lgińsko. Podążając wspomnianą drogą, warto zatrzymać się przy owym kanale, ponieważ znajduje się tam żeremie bobrów. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się dojrzeć ten chroniony gatunek gryzonia. Nie jest to takie proste, gdyż jest on aktywny nocą i o zmierzchu. Dlatego trudno go wypatrzeć w czasie dnia. Jednak jest to możliwe wcześnie rano. Żeremie to mieści się tuż przy drodze po lewej stronie, jadąc od Wschowy.
Wygnańczyce – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim, w gminie Wschowa. Wieś jest siedzibą sołectwa "Wygnańczyce" w którego skład wchodzi również miejscowość Pszczółkowo.
Wg danych na dzień 25 czerwca 2009 roku sołectwo zamieszkiwało 173 mieszkańców.
Tuż obok Wygnańczyc znajduje się baza wypoczynkowa hufca ZHP Lubin.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.
Jezioro rynnowe polodowcowe znajdujące się w zachodniej części pojezierza leszczyńskiego, 9 km na północ od Wschowy w woj. Lubuskim. Na południowym krańcu Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Nazwa przyjęta od miejscowości Lgiń nad którą jest położone.
Jezioro należy do typu jezior leszczowych i właśnie ten gatunek ryb dominuje w łowisku, można złowić tu karasia, płoć pokaźnego lina, amura czy też karpia . Z drapieżników warto wspomnieć o dużym sandaczu i szczupaku ale też przyzwoitym okoniu i węgorzu, sporadycznie łowi się suma.
Jezioro ma 75,5 ha powierzchni, najgłębsze miejsce schodzi na 17m, a średnia głębokość łowiska utrzymuje się na 7m.Współrzędne geograficzne : N 51° 88' E 16° 24'
Jezioro posiada dość urozmaiconą linię brzegową, w wielu miejscach oplecione jest pasem trzcin, ale też można znaleźć stanowiska pozbawione roślinności wynurzonej nadające się idealnie do połowu metodami gruntowymi .
Na stanowiska połowu leszczy i karpi najbardziej nadaje się południowo zachodnia część jeziora w pobliżu wspomnianej 17 m głęboczki.
Szczupak i okoń występuje praktycznie w każdym zakątku jeziora, na karasia i lina stanowiska na płytkim wschodnim brzegu jeziora, płoć i wzdręga występuje najczęściej wzdłuż trzcinowisk, karpie które łowi się na tym jeziorze najczęściej są poławiane na przemian z amurami w pobliżu stanicy harcerskiej na północnym brzegu , oraz w okolicach plaży głównej.
Walory wędkarskie: najczęstszą metodą połowu jest grunt ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym, przynętą dominującą jest słodka kukurydza, biały robak, czerwony robak i wszelkiego rodzaju ciasta zaprawione czosnkiem. Wiele osób łowi tradycyjną metodą spławikową choć operowanie tyczką lub długim batem może być utrudnione ze względu na okalające wodę drzewa. Spiningiści mają do wyboru dość dużo kładek wędkarskich choć ich jakość nie jest rewelacyjna. Presja spinningowa na tym łowisku jest niewielka stąd też prawdopodobnie występowanie dużego sandacza w tych wodach.
Autor informacji: Spokojny
Jezioro Lgińsko Małe o powierzchni 39,10 ha, objętości – 1422 tys. m3, głębokość maksymalna 7,2m, średnia głębokość 3,6m. Jezioro otoczone jest lasami i pagórkami morenowymi, ma urozmaiconą linię brzegową oraz czystą wodę. Rybostan stanowi przede wszystkim leszcz i płoć, ale wędkarze przyjeżdżają tu także po piękne okazy linów, karpi i amurów.
Staw Łęgoń. Zbiornik wodny będący własnością Okręgu PZW Poznań . Jest to staw kształtem przypominający kanał lub starorzecze . Długość to ok 1 km przy szerokości ok 20- 25m. Powstał on po napełnieniu wodą rowu przeciwczołgowego , który wykopali Niemcy w czasie drugiej wojny światowej (źródło - miejscowy wędkarz) .
RYBOSTAN:płoć , leszcz , karaś złocisty , lin , szczupak , wzdręga , okoń .
GŁĘBOKOŚĆ: od prawie 2m przy brzegu do prawie 3m na środku . Dno lekko muliste . Brzegi porośnięte trzcinami .W okresie letnim troszkę roślinności w wodzie przy brzegach .
NAJWIĘKSZY WYNIK NA ZAWODACH : ponad 7kg (płocie , leszcze , karasie) .
ŚREDNI WYNIK NA ZAWODACH: 2- 4 kg .
RYBA KTÓRA ROBI SIĘ WYNIK NA ZAWODACH: płoć , leszcz , karaś .
NAJSKUTECZNIEJSZE METODY NA ZAWODACH: zestaw skrócony 10 - 11 M , bat 4-6 m .
ILOŚĆ STANOWISK NA ZAWODY: jedna strona - ok 65 stanowisk .
DOSTĘPNOŚĆ: woda PZW Poznań .